BEZLEPKOVÁ DIETA

BEZLEPKOVÁ DIETA

15.2.2006 02:32  |  Diety

Je určena pro lidi, kteří trpí celiakií, alergií na bílkovinný lepek (gliadin) obsažený v obilovinách.... celý článek

Komentářů: 51 | Poslední komentář: 24.8.2018 15:18

Komentáře

reagovat 2.11.2009 11:01 - Denisa ŠOKALOVÁ

DOBRÝ DEN,CHCI SE OPTAT V LIHOVÉM OCTU JE LEPEK?Děkuji Denisa

reagovat 2.11.2009 11:05 - lenka

já myslím že ne,ale na každém výrobku je jeho složení,tak si ho přečti

reagovat 13.11.2009 11:16 - Denisa

Ahojte Lenko,ale vrtá mi hlavou zda jako lihový ,že lih se vyrábí z pšenice?!Tak nevím.Denisa

reagovat 9.3.2010 21:16 - jarka

chtela bych vedet jak je to s korenim treba vegeta a ruzne smesy koreni.

reagovat 2.4.2010 18:29 - Jůůlča

Chci se zeptat...šlehačku jíst můžu když mám bezlepkovou dietu?

reagovat 29.5.2011 03:23 - Iveta

Dobrý den chtěla bych se zeptat,jestli je možné tuto diétu vyléčit.Mám docela problém s ni žít.Do doby,kdy jsem byla u otce jsem problém neměla.Dá se říct,že se o vše staral on,ale už bydlím delší dobu s přítelem a nezvládám to.Výživa je drahá a chuť se nedá ovládat.Nedávno jsem byla v nemocnici kvůli dietní chybě.Nemohly by jste mi někdo pomocí?Stačila by ráda děkuji

reagovat 29.5.2011 07:22 - Helena

Chci se zeptat...šlehačku...

Juuulčo, a co tak si něco najít na netu? Co je lepek?? Pak bys věděla skoro vždycky,kde ho očekávat nemúžeš:-))Ve šlehačce samozřejmě lepek není! Načti si seznam.cz a zadej do vyhledávače recepty bez lepku a můžeš listovat celý den. tam je jídel i s fotkami. Kuře na šlehačce, moc dobré..například. Kup si sojovou mouku a nauč se jí používat-to vše najdeš ve vyhledávači.Lepek je převážně v mouce, pšenici, obilí..Kukuřici můžeš

reagovat 29.5.2011 07:30 - Helena

Ivet, je to opravdu mooc drahé. Ale nauč se s tím pracovat a žít.Nauč se si třeba na týden dopředu něco napéct sama.
http://www.tradicnirecepty.cz/bezlepkove-recepty/recept-bezlepkove-pecivo/
Tady máš jeden recept a najdi si jak jsem psala nahoře, toho víc. Prostě si to musíe chystat.Casem najdeš vychytávky,jak si dělat mnamky. Já si dělala zmrzliny do mrazáku a byly lepší, přitom za pár korun litr.Nic není nemožné,ale jsi už dospělá a ted se musíš pořádně o sebe starat.To je tvůj prvořadý úkol!

reagovat 29.5.2011 10:11 - Jana

Máme dietu nízkobílkovinou- co bych dala za bezlepkovou.

Jídlo není běžně v obchodech- musíme si nechat posílat z Prahy. A nemůžeme nic- ani pečivo, ani maso, mléko, ani sýry, těstoviny, ani jogurty ani vajíčka- Jen ovoce a zeleninu a také předražené uměle vytvořené potraviny na objednávku z Prahy... :-(

reagovat 29.5.2011 10:16 - Jana

Vám bezlepkáčům ještě závidím, já nesmím nikdy ani to maso sníst. Moje obvyklé jídlo je rýže nebo trochu brambor se zeleninou- ale brambory jen omezeně a rýže taky- takže také doma vyrobené pečivo a ovoce a zelenina. A ještě vám závidím potraviny normálně v obchodech... :-( u nás nic, musíme objednávat přes internetový obchod z Prahy :-(

reagovat 29.5.2011 13:06 - Jana

a ještě doplním, že za dietu jsem ráda, kdyby mi nebyla hned od narození nasazena, byla bych fyzicky i psych. postižená. Takže v konečném důsledku přísné dietě mohu poděkovat, že jsem zcela zdravá. Jinak bych asi o sobě ani nevěděla.

Blbé je, že dieta je celoživotní....

Chtěla jsem se zeptat, Vás bezlepkářů, taky dodržujete dietu od malička? nebo na to přišli až později, že musíte mít dietu? Asi máte také dietu celoživotní, že? U Vás se to týká lepku.... což je pečivo a co ještě?

reagovat 29.5.2011 14:29 - Helena

Janičko, to máš moc těžké. Ale jak čtu a vidím, prý to nemusí být celoživotní..

Doba dodržování diety je minimálně do doby ukončení vývoje mozku, tedy okolo 20 let věku u chlapců a u dívek do porodu všech dětí. Pokud je dieta porušována v dospělosti, je zde možná přímá souvislost s onemocněním mozku – Alzheimerova choroba a další.

To je výnatek z odborného článku...Tak doufej a třeba se zadaří. Sama znám několik dospělých, co už jí dávno nedrží-prý nemusí. Mozek se už nevyvíjí,asi záleží na víc okolnostech.Takže držím palce!

reagovat 29.5.2011 14:46 - Jana

Janičko, to máš moc...

no podle nových studií by se měla dodržovat celý život, takže masíčko ani další potraviny(mléko, sýry,maso, vejce atd.) si nikdy nedám :-(
V těhotenství musí být obzvlášť přísná.... takže budu jen na umělých kaších... ale nestěžuji si... jsem ráda, že nejsem postižená...
Znáš lidi s nízkobilkovinou dietou? No ona je lehká a klasická a já mám tu klasickou. U lehké jsou větší tolerance.

Já četla i články, že ten kdo ji nedodržuje jako dospělý, tak může nastat epilepsie a jiné nemoci... jinak doktorka říkala, že dle nových studií je to dieta celoživotní. Před pár lety byla jen do vývoje mozku- jak píšeš ty- tak do 18 let, ale dle nových výzkumů by se měla dodržovat pořád.... jinak hrozí nemoci...a některé závažné. V těhotenství budu muset být pořád na odběrech... stejně jako když jsem byla malá..

Co mi vadí, že máme málo dostupné potraviny a jsou strašně drahé. No ale s tím nic nenadělám. A musíme každý den pít hnusný nápoj.. ze kterého jsem jako malá furt zvracela.. i teď mám co dělat abych to vypila.

Je to genetická vada...ale nejsem v tom sama, třeba cukrovkáři to nemají taky lehké. Hlavně, že jsem zdravá. Jinak bych byla jako totální troska někde v ústavě. Takže i tak jsem ráda, že dieta je.
Některé děti neměly to štěstí a mají taky nějakou genetickou vadu, na kterou nic nevymysleli, naštěstí na tu naši je aspoň ta dieta. Ikdyž velmi přísná.

No nic je to úděl. Jen jsem chtěla říci, že bych si to i s Vámi bezlepkáři vyměnila.... protože my nemůžeme skoro nic... a vám závidím i to maso...bílkoviny jsou prostě všude...krom vody a cukru.

reagovat 29.5.2011 15:08 - Jana

jinak stránky o dietě máme tady, koho by to zajímalo
http://www.nspku.cz/nemoci/fenylketonurie.html

Jinak všem, co mají jakoukoliv dietu přeji ať ten boj úspěšně zvládají a hlavně ať jste zdraví ! A to nejen dietáři :-)
Říkám si, jsou horší nemoci..

reagovat 29.5.2011 15:42 - Silva

Jani, ty máš fenylketonurii, že?To máš blbý. Ale naštěstí se to dnes už zjišťuje v porodnici ale to ty jistě víš.Buď ráda, že to máš zjištěné, plno lidí trpí,doktoři jim nezjistí z čeho a někdy by stačilo tak málo.
Tak se měj hezky!!

reagovat 29.5.2011 15:55 - Jana

no mám. Však já jsem ráda, že to mám aspoň podchycené, jinak bych byla vážně troska. Fenyl. se zjišťuje od teď nevím přesně kolem 1980 v porodnici, ale je plno jiných genetických vad, na které se nedojde.
Je plno horších diet(ale co se týká potravin- tak bych řekla že fenylk. má největší zákazy-protože bílkoviny jsou skoro ve všem), u některých nemocí se postižení nedá ani zabránit. Např. jak jsem dávala ty stránky- tak jsou tam nalevo např. Organické acidurie a další. A tam ty stavy jsou mnohem horší a nedá se jim zabránit. Já alespoň můžu být zdravá. Ikdyž se živím převážně jen některou zeleninou a hnusným nápojem. Na tu lehkou Pku- už zjistili prášky-ale tady v ČR to vláda nechce proplácet. Přitom i ty naše přípravky stojí tisíce a v jiných zemích to proplácí. Třeba i na Slovensku dostanou příspěvek na mouku- a tady taky nic. Můžu fakt jen ten chleba upečený a zeleninu.
Na tu klasickou fenyl. se na léčbu ještě nepřišlo- ale i kdyby, tak by nám to vláda nezaplatila.

Jinak nemůžu skoro nic:

Z tohoto důvodů je třeba vynechat maso, mléko, obilniny, běžné pečivo, cereálie, většinu cukrovinek, ořechy, luštěniny, částečně i většinu druhů ovoce a zeleniny a potraviny obsahující umělé sladidlo aspartam.

Moje dieta rovná se vlastně 3 diety dohromady- z toho ta nízkobilkovinná je nejhorší: moje dieta je
kombinaci diet bezlepkové, bezlaktózové a nízkobílkovinné.

reagovat 24.9.2011 21:19 - Týna

a ještě doplním, že za...

Dobrý den, je mi 15 let a celiakii mi zjistili před dvěma roky. Teprve před pěti roky zjistili celiakii mé matce, když se narodila sestra a když se to po třech letech zjistilo i u mne tak dělali testy i na sourozencích a bratr i sestra to měli taky, ale bez příznaků. Doktor říkal, že u ostatních rodin to všichni nezdědili, že jsme prý vyjímečný případ. Ale dá se to docela v pohodě zvládnout :)

reagovat 25.9.2011 07:55 - Silva

Jani, když se nejí bílkoviny, tak nemohou narůstat ani svaly,jak vypadáš ty? Jsi štíhlá?Já jsem v pubertě těžce onemocněla s ledvinami,dávali mi,dlouhodobě, stravu bez bílkovin a bez soli ,14 dní jsem byla jen na ovoci a zelenině, k tomu anabolika a děsně jsem zhubla,jak vězni v koncentráku a zmizelo mě svalstvo a tuk po celém těle.Později jsem už zase nabrala, i ty svaly ,ale tuk do obličeje se mi už nevrátil.Tak by mě fakt zajímalo, jak to máš ty?

reagovat 13.10.2011 15:03 - Martulka0408

Zdravím Vás,
už jste slyšeli o pekárně Duplica Vital od Ety, úžasná věc na přípravu bezlepkového chleba, lze v ní připravit i bio chléb, slad, jogurt či sojový sýr. Tak proč si neudělat radost? :)

reagovat 5.5.2012 01:10 - magda

no podle nových studií by...

Paní Jano,
Je to dva roky co se stravuji bezlepkovou stravou a porad jsme hledala vsude mozne uz i prez cinskou medicinu kde by mi mohl kdo pomoct. Alergie prece nespadne jen tak z cisteho nebe. Trosku o tom vim, jelikoz studium kteremu se venuji jde timto smerem. Ale k tematu co Vam chci rict. Jde o to, ze jsem se dopatrala s pomoci jinych k panu doktorovi Jonášovi ( stači kdzy si vygooglite Mudr.Jonáš a mate toho mraky) Je to lecba ktera postupne cisti organizmus. Tak jak se clovek stara o svou plet tak by se mel starat i o vnitrek a cistit i tato mista. Jelikoz zijeme ve dobe, kde vsechno jidlo je v co nejvetsi mire co nejlevnejsi (priznejme si kolik lidi si koupi kvalitni " KVALITNI " sunku, maslo, jogurt ktery nema v sobe chemicke nahrazky, tvrdy syr ktery je opravdu syrem a ne sojovym vyrobkem (ano i ja se temto vecem divim). Proste tato doba je plna jedu, ktere jsou bohužel obsažene v jidle at je to ovoce,ktere vyrostlo jako chemicky postrikane, nebo kure ktere je odchovano na penicilinu. Nase telo se toxikuje, zatezuje jedy a ty se hromadi tam kde by se nemely. Je teda treba ocista. zacala jsem nedavno s ocistou (detoxikaci) pomoci kapek Joalis a po mesici zatm fajn :) ze zacatku s ei zhorsila plet coz muze byt vysledkem ze to zlo se tlaci ven! Zkuste take zapatrat nad cinskou medicinou ja ji ze zacatku neverila ale uz verim ! To mate jak s jogurtem, ktery je na trhu novinkou taky si ho hned nekoupite, nevite co je zac, ale kdyz vam ho nekdo doporuci treba se nakonec odhodlate a zjistite ze vlastne lepsi uz neznate. Mela jsem taky jine zdravotni potize (nevylecitelnou nemoc) kdy jsem musela brat 4x tablety denne. Pred rokem jsem pila vyluhy z cinskym bylin , po pul roce kontrola v nemocnici a co bylo? DOktorka byla sokovana, ze jsem naprosto zdrava! po mych slovech ano za to muze ta cinska medicina jeji reakce byla doslova neuveritelna! Chtela me vypsat z karty pacientu a na mou nemoc mi rekla ze i toto se muze stat ze ona tam porad jen ted jakoby spi.

reagovat 25.6.2012 17:58 - ivulenka

Je to hezký článek, kde jsou všeobecné informace o celiakii. Známá má dvojčátka a obě tuto nemoc mají. Je neuvěřitelné, kolik bezlepková dieta stojí. Naštěstí jsem našla, že na ni VZP přispívá programem Bezlepková dieta.

reagovat 28.6.2012 15:49 - amy

Dobrý den,
po několikaměsíčních střevních potížích a občasných nevolnostech mi bylo doporučeno vyzkoušení bezlepkové diety na tři měsíce (nebylo to doporučení od doktora, nerada bych si prošla x vyšetřeními aby mi nakonec nic nezjistili) a ani ne po týdnu držení diety problémy ustoupily! Už je to skoro měsíc a půl co ji dodržuji a je mi dobře. Jak mám teď postupovat abych nakonec to potvrzení od lékaře měla? Je nutné endoskopické vyšetření? A za jak dlouho po té dietě bych měla mít poziviní krevní testy když znovu najedu na normální stravu?

reagovat 10.3.2013 05:08 - vladka321

Ivet, je to opravdu mooc...

Píšete tady, že dieta je velmi drahá. Díky synovi který má také dietu, jsem se dozvěděla, že VZP svým pojištěncům alespoň malinko na bezlepkou dietu přispívá. Myslím, že je dobré si toto zjistit a máte-li nárok, také využít.
Vkládám odkaz:
http://www.vzp.cz/klienti/vyhody-a-prispevky/financni-prispevky/bezlepkova-dieta
Já sice pojištěncem jsem, ale syn má dietu jinak specifikovanou a na příspěvek nemá nárok, i když dieta je také celkem finančně náročná. Budu ráda, pokud můj odkaz pomůže někomu dalšímu.

reagovat 10.3.2013 05:19 - vladka321

Ahojte Lenko,ale vrtá mi...

Líh se opravdu může vyrábět z pšenice, také z kukuřice, melasy, brambor, apod. Ovšem myslím, že se kvašením lepek dostane z lihu pryč. A poté ještě při přeměně na ocet? Patrně tam lepek nebude.

reagovat 16.5.2015 21:26 - Karla

Zjištuji zdali má nevolnost muže souviset s lepkem,fakt nevim.Asi rok mne trápi bolest žaludku,žlučniku,bývá mne často nevolno.Jidla,ktere vim,že mne nedělaji dobře,tak se jim vyhybam,jsou to suche salamy,klobásky,česnek,paprika ,vejce,okurky,někdy se mne zdá,že už vlastně ani nevim z čeho je mne špatně.Alkohol nepiji,nekouřim,jen občas si dam decku piva na trávení.Byla jsem na polykaní hadičky,je to v normě,žlučnik trošinku zlobi,je tam nějake zahnuti,ale tim pry by to nemělo byt.Jen mne řikaji to chce dietu,ale jakou to mne nepovi,ten naš lekař je celkově divnej,jen napiše něco do papiru a nashle.Nevim na koho se obratit,zdali by mne pomohl,zda je to od lepku,nevim,poradte prosim

reagovat 17.5.2015 12:05 - Pampeliška

Zjištuji zdali má nevolnost...

Pokud ti nic nenašli na gastroskopii,tak to chce asi fakt držet dietu. ale ty potraviny, co píšeš, že ti dělají zle, tak to nevypadá na reakci na lepek. spíše jsou to obecně hůře stravitelné potraviny. když vyzkoušíš bezlepkovou dietu, tak tím určitě nic nezkazíš. ale určitě bych se více vyptávala doktora. ať si tam nepíše pro sebe. je to tvoje zdraví.

reagovat 17.5.2015 17:27 - Zuzka

jenže lepek je skoro všude.

reagovat 17.5.2015 21:00 - Pampeliška

jenže lepek je skoro všude.

Držím ji teprve dva měsíce, ještě jsem vše nevychytala, ale je to hodně o zvyku. Dá se to.

reagovat 17.5.2015 21:03 - Pampeliška

Držet bezlepkovou dietu...

A je fakt, že kombinace více diet je vražedná. Zvláště třeba u dítěte. Tam se to špatně vysvětluje nejen dítěti, ale hlavně tomu okolí. Problém dítě kamkoliv pustit na tábor, do školy v přírodě, ale ani ve školní jídelně být nemůže...takže denně vařit spec. jídlo. Kdo na to má prostor? To aby s ním máma zůstala doma, nebo mu pořídili paní na hlídání, co mu i uvaří jeho dietu. Děsivé.

reagovat 4.11.2015 07:46 - hanka

mam problemy s travenim a tak zvažuji zdali zkusiz bezlepkovou dietu,vysadtit aspon bile pečivo a vše do čeho davam doma mouku,jasně že to nebudu uplně dodržovat,nebot nejsem alergicka na lepek,ale potřebuji ten žaludek zklidnit a taky něco shodit. Pomohlo vam to při shazovani kil? děkuji

reagovat 25.9.2016 15:35 - Co pořád máte s bezlepkovou dietou?

Nechte si napřed udělat na lepek vyšetření. Pokud ho nesnášíte, což by se projevilo už dávno, tak dieta. Preventivně je to irelelevantní.

reagovat 25.9.2016 19:46 - Pampeliška

mam problemy s travenim a tak...

Mně to nepomohlo shodit, já jsem naopak přibrala. Ale to hlavně tím, že jsem měla hlad (chybělo mi pečivo) a dojídala jsem se vším možným, i čokoládou, oříšky, popocornem...to nebylo dobrý. Teď už jsem si našla způsob, jak s tím existovat a nemít hlad.

reagovat 25.9.2016 19:52 - Mára

Mně to nepomohlo shodit, já...

a to byl problém jíst bezlepkové pečivo?

reagovat 5.2.2017 22:18 - Pavel

a to byl problém jíst...

Kupované bezlepkové pečivo je drahé a navíc žádná pochoutka, lepší je si ho upéct.

reagovat 19.10.2017 13:20 - Megiee

Ahoj moje dcera je celiak a ráda bych jí doma pekla,ale nevím kde koupit nějaké suroviny za dobré peníze.

reagovat 19.10.2017 13:24 - Rozalinda

Urcite se podivej na www.paleo-doupe.cz je tam velky vyber.

reagovat 19.10.2017 13:27 - Megiee

A už jsi tam něco kupovala?Máš s tím obchodem zkušenosti?Moc tomu nevěřím nakupovaní na internetu.

reagovat 19.10.2017 13:29 - Rozalinda

Kupovala a vse bez problemu.

reagovat 29.5.2018 19:46 - Dana

Na bezlekové dietě jsem už dva roky a je to jenom o zvyku, všechno se dá zvládnout. Předtím jsem měla problémy akorát se snídaněmi, protože jsem jedla vždycky pečivo, které mě zasytilo a pak jsem ho z ničeho nic nemohla a zařadila ovoce .. to mi ale bohužel nestačilo, takže jsem dostala doporučení od výživové poradkyně na kaše od topnaturu, které jsem si moc oblíbila a mají je chuťově opravdu moc dobré www.topnatur.cz/cz-probioticke-kase

reagovat 30.5.2018 22:27 - Pampeliška

přibrali jste na váze po začátku dodržování diety?

reagovat 31.5.2018 09:01 - a co jíst všechno?

Jednou vejce ne pak ano, jednou sádlo a máslo ne a pak ano atd. Já mám dvě vnučky. Jednu snacha hlídá samé ovoce a zeleninu ne lepek ne mléko už vůbec ne sladkosti ale alternativu holka je jak žok , stejně tak se stravuje maminka a taky je jak žok, zatímco druhá snacha jí dává všechno jako normálnímu děcku kromě polotovarů a je jak proutek stejně jako maminka a to je jim i holčičkám přibližně věkově stejně. Heda

reagovat 31.5.2018 21:15 - Pampeliška

Jednou vejce ne pak ano,...

pokud máš celiakii, tak si zas tak moc vybírat nemůžeš, jestli ano nebo ne. Tam je to jasné. Prostě nemůžeš.

reagovat 31.5.2018 21:29 - Gabča

Výborné jsou kaše od Topnaturu, děkĺají i kaše, které neobsahují lepek, což je super www.topnatur.cz/cz-probioticke-kase

reagovat 22.6.2018 14:40 - Alena

A týká se to všech těch kaší od topnaturu nebo jen některých ?

reagovat 1.7.2018 15:46 - Gabča

Složení je u všech stejné co jsem se dívala www.topnatur.cz/cz-probioticke-kase

reagovat 3.8.2018 22:58 - Naďa

Pokud si nejseš jistá tím jestli ti budou chutnat, tak prodávají i kusové pytlíky něco jako vzorky www.topnatur.cz/cz-probioticke-kase/probio-kase-cerny-rybiz-s-chia-224

reagovat 24.8.2018 15:18 - Alena

Taky jsem si nakoupila ty kusové pytlíčky, mají je normálně u nás v lékárně a nejvíc mi zatím chutná ta kokosová a banánová.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Výborné jsou kaše od Topnaturu, děkĺají i kaše, které neobsahují...
Gabča  |  31.5.2018 21:29

A týká se to všech těch kaší od topnaturu nebo jen některých ?
Alena  |  22.6.2018 14:40

Složení je u všech stejné co jsem se dívala...
Gabča  |  1.7.2018 15:46

Pokud si nejseš jistá tím jestli ti budou chutnat, tak prodávají i...
Naďa  |  3.8.2018 22:58

Taky jsem si nakoupila ty kusové pytlíčky, mají je normálně u nás v...
Alena  |  24.8.2018 15:18

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *