DD dieta - Dummlesteinova dieta

31.5.2010 00:00
Diety

Režim DD diety vyžaduje podrobnější popis a hodnocení. Jeho autorem je americký lékař dr. Dummlestein. Tento lékař byl za svoji "dietu" prohlášen za génia (ale nevím kým, protože určitě ne americkou odbornou dietologickou společností), ačkoliv pouze "oprášil" postup, datovaný z třicátých let 20. století.

 

Už sám název je geniálně skromný - zkratka totiž znamená “Dummlesteinova dieta“. Tento lékař tvrdí, že přišel na to, že v noci se organismus regeneruje a že tedy není nutné ráno doplňovat energii snídaní. Tak řekněte, není to génius? Vždyť to samé už dávno tvrdí celá řada stoupenců přírodní stravy a biorytmů (orgánové hodiny)!

On však dodává, že “je dobré občas si organismus napumpovat živinami, jaksi do zásoby“. Ani v tom však není původní, protože ho již před asi deseti lety předběhl jiný americký lékař, dr. Katahn, svou ?rotační dietou“, v rámci níž se začne nízkoenergetickou dietou, aby se na pár dní zase trochu přidalo a pak zase ubralo a tak pořád dokola, a to všechno proto, aby v důsledku dlouhého značného omezení příjmu energie nedošlo k zásadnímu omezení výdeje energie i v klidových podmínkách. Pak totiž dojde k tomu, že následné výrazné zvýšení příjmu energie způsobí okamžité nabrání váhy, protože organismus se naučil s ničím neplýtvat.

“Dr. D“ mazaně zvolil kombinaci mezi doporučeními “nejíst celé dopoledne - jíst především ráno a dopoledne“ tím, že radí několik dní od rána do odpoledne nejíst a posléze naopak pár dní jíst.

Podmínkou DD diety je dodržovat ji celý měsíc. Smutné je, že je velmi drahá. Ještě smutnější je, že ji máte držet pouze v období, kdy jste v psychické pohodě. Ptám se: “kdy jste v psychické pohodě?“

Další doporučení je konzumovat stravu formou “dělené“. Tak teď nevím. Je to pokus o koncentrát všeho pozitivního z různých systémů.

Kdy tedy jíst ráno a dopoledne? Pokud možno v sobotu, v neděli a v pondělí a potom ještě ve čtvrtek. To znamená, že ráno a dopoledne nebudete jíst pouze v úterý, ve středu a v pátek. Jenomže nastala další otázka, mnohem podstatnější - CO JÍST? Autor to vyřešil zcela elegantně - použil typologii (viz dále), jako obvykle po svém (až si přečtete další text, dojde vám, že je to v podstatě systém dr. D'Adama - “výživa a krevní skupiny“ a systém dr. Abravanela).

TYPOLOGIE:

Bojovnice - sportovní postava nebo tendence k ní u těch, které nemají nadváhu, extrovertka, agresivní a nepoddajná (z její charakteristiky vyplývá, že je to typ, odpovídající u žen mužskému typu nadváhy a dost možná je to krevní skupina “0“)   

Co by měla jíst, aby zhubla?

Ovoce, hlavně melouny a lesní plody, všechny druhy zeleniny, celozrnné pečivo, ryby a drůbež, netučné mléčné výrobky, česnek

CO by asi neměla jíst, aby zhubla?

Olivy, avokádo, mandle, buráky a kešu oříšky, koření ostré a sůl, med a sirupy, kofeinové nápoje, ovocné a zeleninové šťávy  

CO by neměla jíst v žádném případě?

Šlehačku, máslo, tučné sýry, omáčky a čokoládu, vnitřnosti a červené maso, alkohol, pečivo a potraviny z bílé mouky

 

Citlivka - tendence ke štíhlosti, ale s převahou ?křehkosti“, introvertka (uzavřená ve svých problémech), kousavě kritická, ale současně trpící depresemi, nemá chuť cvičit, tím méně pak ve skupině, má sklony k duševní činnosti, ale také k duševní nevyrovnanosti až přecitlivělosti, většinou má nadprůměrnou inteligenci (z její charakteristiky vyplývá, že je to typ, odpovídající u žen krevní skupině “A“, ale výběr potravin už tak přesně “nesedí“)

Co by měla jíst, aby zhubla je-li to nutně?        

Všechny druhy zeleniny, celozrnné výrobky, ryby, drůbež a libové maso, vejce, koření              

Co by asi neměla jíst, aby zhubla?

Olivy a olivový olej (ale proč ne ten olej?), mandle, burské a kešu oříšky, avokádo, ovoce, tučné maso?

Co by neměla jíst v žádném případě?

Potraviny z bílé mouky, cukr, med a čokoládu (to ona tak ráda!), mléčné výrobky

 

Umělkyně - šlachovitá postava, když má nadváhu, tuk se usazuje okolo pasu a na stehnech, event. i celulitida, netrpělivá až náladová, nevyrovnaná, inklinuje k stimulantům, nechci říci rovnou ke drogám, má tendenci k hypoglykemii (je vzteklá, když má hlad). Možná se trochu blíží krevní skupině “B“ - tomu dost přesně odpovídá výběr potravin.

Co by měla jíst, aby zhubla?

Všechnu listovou zeleninu a tu, která roste nad zemí (zelí, salát, brokolice), drůbež, ryby, zvěřinu, vejce,odtučněné mléčné výrobky, olivy, olivový olej, avokádo, mandle a burské a kešu oříšky, koření a bylinky

Co by neměla jíst, aby zhubla?

Ovoce a celozrnné potraviny, červené maso, zeleninu kořenovou, fazole

Co by neměla jíst v žádném případě?

Bílé pečivo, alkohol, cukr, sirupy, čokoládu, kofein, vnitřnosti

Venuše - křehký vršek, široké boky, silná stehna, zadek, celulitida. Jediná je absolutně disponovaná k rozvoji nadváhy, především v průběhu těhotenství a ve středním a pozdějším věku (typicky ženský typ nadváhy, nejsem si ale jistý, které krevní skupině by odpovídala, snad trochu modifikované “B“?)   

CO by měla jíst, aby zhubla?

Ovoce - melouny a lesní plody, brokolici a špenát, drůbež, losos, tuňák, olivy, avokádo, mandle, ořechy

Co by neměla jíst, aby zhubla?

Rýži a celozrnné výrobky, sirupy a med, červené maso, ovocné džusy, nízkotučné tvarohy a většinu tučných sýrů

Co by neměla jíst vůbec?

Šlehačku, máslo, sýry, omáčky, čokoládu, koření, ocet a citrusové plody, bílé pečivo, ale také těstoviny nevaječné!

 

HODNOCENÍ DIETY:

Určitě nebude na škodu zamyslet se také nad autorovou specifickou typologií, protože typologie principiálně je velmi užitečná záležitost. O použití této diety můžete uvažovat jako o reálné.

Zdroj: Petr Fořt - Co jíme a pijeme?, nakladatelství Olympia

Související články

Sezonní dieta

31.3.2009 00:00

Diety - SPECIÁL

28.1.2009 20:35

Banánová dieta pobláznila Japonsko

18.11.2008 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Bože, to je ale kravina! Jakožto člověk, který se o zdravou stravu...
Moony  |  18.3.2012 22:21

Dana Buahová tel.603 830 674 prádává prostředky a předvádí...
doporučuji  |  31.7.2012 12:14

Tam se ale psalo o střídání dnů, kdy se snídá, a dnů bez jídla po...
mau-mau  |  31.7.2012 13:29

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *