Riziková Atkinsonova dieta

22.6.2012 00:01
Diety

Dieta doktora Atkinsona postavená na výrazném omezení sacharidů v potravě patří k "rizikovějším fondům". Dieta se v zásadě skládá ze 4 fází.

První fáze, zvaná indukční, je takřka bez sacharidů, čtvrtá fáze již jejich menší množství připouští. V principu se však jedná o drastické vyloučení sacharidů z jídelníčku a jejich nahrazení bílkovinami a tuky.  Není kladen velký důraz na absolutní kalorickou restrikci, ale na změnu složení potravy. Tato dieta má určitý racionální podklad: omezení sacharidů může skutečně vést k příznivým změnám látkové výměny vedoucí k úbytku na váze. Nicméně stupeň jejich omezení je zde příliš vysoký a blíží se tím extrémním dietám.  Navíc je tato dieta poměrně monotónní a jednoduchá. To sice odborníkům vadí (spolu s vyloučením brambor, těstovin, rýže, kuskusu a dalších složek potravy), konzumentům to ale vyhovuje - pro monotónnost diety na doporučená jídla nemají moc chuť, jedí tedy méně; s přípravou pokrmů také nemají mnoho práce. To je zřejmě jedním z důvodů popularity této diety. 

Jak se liší dieta dr. Atkinsona od běžně doporučených režimových opatření? Následující dva odstavce to zkráceně ilustrují.  

Běžná redukční dieta:  1. Omezit energetický příjem 2. Zvýšit pohybovou aktivitu 3. V dietě omezit tuky na přibližně 25 % celkového příjmu, z toho pouze 7-10 % ve formě nasycených (živočišných), a raději ne méně, bílkovin přibližně 20 % a zbytek sacharidy - 55 %. Sacharidy musí být v naprosté většině komplexní/složené - tedy ve formě zeleniny, ovoce, vlákniny a nikoliv sladkostí. 

Dieta dr. Atkinsona:  1. V dietě omezit sacharidy na 5 %, tuků doporučuje přibližně 58 % celkového příjmu, z toho 23 % ve formě nasycených (živočišných), bílkoviny 36 %. Většina důrazu je kladena na změnu těchto parametrů, ostatní jsou výrazně v pozadí, přílohy jsou prakticky vyloučeny, výrazně je omezen příjem ovoce a zeleniny. 2. Pohyb je doporučen, důraz je kladen na větší příjem tekutin. 

Nejlépe koncipované studie, které srovnávaly výše uvedené dva typy diet, prokázaly, že Atkinsonův typ diety je při redukci váhy účinnější v prvních měsících v porovnání s dietou běžnou/nízkotučnou. Po 12 měsících byl ale úbytek na váze stejný u obou diet. Po Atkinsonově dietě se v prvních měsících zlepšily i parametry látkové výměny cukrů a tuků a to opět více než při běžné dietě.  Dlouhodobější výsledky však neznáme a intuitivně jsou obavy z omezení či úplného vynechání některých důležitých složek potravy včetně zeleniny a ovoce. I když v posledních letech byla varianta Atkinsonovy diety, tak zvaná ketogenní dieta, s určitým úspěchem aplikována u pacientů s epilepsií (především dětských), je i klasická Atkinsonova dieta pro běžnou populaci spíše nevhodná. U nedočkavých jedinců, u kterých běžná dieta selhává, by mohla v prvních několika týdnech nastartovat pokles váhy a zvýšit motivaci, pak by ale měla nastoupit běžná pestrá dieta a pohyb.

Autor: MUDr. Jan Piťha, CSc., Fórum zdravé výživy

 

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Pan doktor píše doufám o Atkinsově dietě- kterou publikoval Dr.Robert...
Mary  |  22.6.2012 17:23

Je s spodivem, že i odborníci komolí jméno amerického lékaře Roberta...
Veronika  |  9.1.2013 01:28

Názor, že všem nacpeme jeden typ diety/výživy je zcela zcestný....
euroGeeN - individualizace  |  4.2.2014 17:06

Atkinsonova dieta je výborná, je to nejlepší způsob stravy. Já se takto...
Vilma  |  4.2.2014 19:29

Pravidelná a čáastá strava a pohyb je můj osvědčený...
Čmelda  |  1.4.2016 10:24

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *