Dieta dr. Abravanela

Tento australský lékař asi před 10 lety sestavil režim stravování v závislosti na "typologii". Vychází z fakta, že člověk je "řízen" hormonálně, takže také jeho stravovací zvyklosti jsou přímo ovlivněny žlázami. Každý z nás je řízen jakousi "vůdčí" žlázou.

Každý má podvědomou tendenci "dráždit" svoji vůdčí žlázu k činnosti. Cílem režimu je docílit rovnováhy (podobně se o to snaží i výživa podle ájurvédy stejně jako makrobiotika).

 

1.            typ - dominance hypofýzy

Tuk se ukládá rovnoměrně po celém těle. Postup obezity způsobí ztrátu tvarů, tělo vypadá jako dětské (až na to, že hlava je v porovnání s tělem podstatně menší než u dítěte). Typické jsou silnější nohy i ruce, tučná kolena, slabší trup, menší prsa, svěšená ramena, vystouplé jakoby "dětské" břicho, poměrně malý zadek. Zvýšené riziko aterosklerózy, divertikulitidy a rakoviny prsu. Hypofýza je podle autora stimulována k činnosti tučnými mléčnými výrobky, masem a uzeninami, to znamená, že by se v dietě měly tyto potraviny téměř bez výjimky vypustit. Hypofýza je mimochodem jednoznačně vůdčí žláza u každého, takže nevím...

2.            typ - dominance štítné žlázy

Tuk se ukládá na postranních částech stehen a na bocích a v oblasti břicha jen pod pupkem. Tito lidé mají jemná chodidla, delší končetiny, kulatá ramena, nevystupující zadek, rovná záda, pas však zůstává zřetelný. Štítnou žlázu stimulují cukry a škroby. Ženy tohoto typu rády mlsají sladkosti. Mají zvýšené riziko vývoje cukrovky. Mají málo bílkovin, a proto mají relativně tenčí končetiny.

3.            typ - dominance nadledvin

Pro lidi tohoto typu je typický následující tvar postavy - silný trup, velká prsa, rovný plochý zadek, vypouklé břicho, silná lýtka bez velkých kolen, kulatá záda, silný krk. Kůru nadledvin stimulují potraviny obecně živočišného původu včetně těch, které obsahují vyšší podíl cholesterolu. Tento typ se vyznačuje zvýšeným rizikem vývoje aterosklerózy, oběhových onemocnění, vysokého krevního tlaku a dny. Strava by měla být upravena směrem k významnému snížení soli, potravin s obsahem cholesterolu, neměly by se kombinovat cukry s bílkovinami, měl by se zvýšit příjem zeleniny - tento typ totiž velmi nerad zeleninu.

4. typ - dominance pohlavních žláz

Tento typ nemá nic společného s hypersexualitou! Problém je v tom, že činnost mužských pohlavních žláz je diametrálně odlišná od ženských, a proto 4. typ se vztahuje pouze k ženám! Muž tohoto typu nebývá obézní a pokud ano, je to "pořízek". Tuk se ukládá především na zadku a stehnech. Typický je vystouplý zadek a tukové řasy na bočních stranách stehen. V ostatních částech těla se tuk většinou tolik neukládá, břicho samo o sobě není mimořádně obtloustlé, dolní končetiny jsou od poloviny stehen dolů poměrně štíhlé. Podobně ani paže nejsou příliš silné. Tento typ má vyšší riziko křečových žil, poškození kloubů dolních končetin a páteře a hrozí rakovina vaječníků. Činnost pohlavních žláz stimuluje konzumace tuků a výrazného koření. Troufám si předpokládat, že nejhorší by byla kombinace s 2. typem, totiž ve stravě mnoho tuků a sladkostí. Případně tučné, hodně kořeněné maso nebo výrazné uzeniny včetně slaniny.

HODNOCENÍ DIETY:

Uvedenému způsobu řazení lidí do "škatulek" na základě autorovy specifické typologie nelze v podstatě nic vytknout.

Zdroj: Zdroj: Petr Fořt - Co jíme a pijeme?, nakladatelství Olympia

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele 51847144815848uhfvhv525458547171558784848478558925251
  51847144815848u... (anonym)

  jjngbikbmb hdvimjnyasjjmnadaasssskgnjbgknivhbg,4540,h mnnnbm n nbjmbjbbjbjbnjbnbjnbjjhijgfgjhjgknkhmhhhnjjhkhjhhgnjg160,

  Feb 02, 2011
 • Obrázek uživatele Ajka
  Ajka (anonym)

  Dieta je návyk NA NOVÉ POŽADAVKY TĚLA.ORGÁNY - ZNAČNĚ PŘEKRVENÉ, JSOU RYCHLE ZBAVENY IMUNITY,PROTO,ŽE JÍŠ OD RÁNA DO VEČERA! TĚLO NESTÍHÁ ZÁSOBOVAT- JEDNAK KYSLÍKEM,ABY POTRAVINA BYLA STRAVITELNĚJŠÍ, ZA DALŠÍ: TÍMTO EFEKTEM!SYNDROM DUŠENÍ,ZATÍM POZVOLNÝ!- NAVOZUJE JINOU STRUKTURU TÉLA! NEVZNIKÁ SYSTEMATICKY PROKRVENÉ TĚLO,NAOPAK-ODKRVUJE SE NÁSLEDNĚ MOZEK!

  Srp 16, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama