Reklama

Jak vybrat dietu, která funguje, ale neškodí organismu?

Možná už nějaký ten čas uvažujete o tom, že byste rádi shodili pár kilo, které máte navíc. Možná vás k tomu přiměl pohled do zrcadla v okamžiku, kdy jste si chtěli vyzkoušet plavky, tílko, sukně nebo šortky. Léto se blíží a s ním i vystavování těla slunečním paprskům. Že ho vystavit nemůžete? Poradíme vám, jak vybrat dietu, díky které zhubnete, ale nebudete škodit svému organismu.

Není dieta jako dieta

Slovo dieta se zakořenilo v našem slovníku, nenajde se mezi námi snad nikdo, kdo o ní už aspoň jednou neuvažoval nebo ji dokonce vyzkoušel. Diet je nespočet, ne všechny ale fungují, některé mají i nepříznivé účinky na naše tělo. Na jakou dietu vsadit a které se radši vyhnout?

Keto dieta funguje a není třeba se ani hýbat

Na popularitě poslední dobou roste, její historie je ale mnohem delší. Ketonovou dietu si oblíbili nejen sportovci, ale i běžní lidé. Slibuje rychlý úbytek hmotnosti s minimálním úsilím. Funguje tak, že z jídelníčku vyřadíte sacharidy a nahradíte je proteiny a tuky.

Jakmile příjem sacharidů snížíte, dostanete se do stavu tzv. ketózy, kdy tělo začne brát energie místo ze sacharidů z tuků a začne tak spalovat jejich zásoby. Tím dojde k rychlému úbytku váhy.

Když se pro keto dietu rozhodnete, můžete vsadit na již připravená vyvážená keto jídla (např. Ketomix), nebo si můžete jídla připravovat sami. Povoleny jsou všechny druhy masa, vejce, ořechy, semínka, mléčné výrobky, ovoce s nízkým obsahem sacharidů a vybraná zelenina (ta bílá a zelená, vyjma hrášku). Z jídelníčku byste naopak měli vyřadit sladkosti, pečivo, brambory, rýži, klasické těstoviny, slazené nápoje a alkohol.

Reklama

Paleo dieta má základ ve stravě našich prapředků

Pozvolný úbytek váhy slibuje paleo dieta, která je založená na konzumaci potravin, které si naši předci mohli ulovit nebo nasbírat. Vylučuje průmyslově zpracovaná i instantní jídla, zapovězený je i fast food.

Na jídelníček během paleo diety patří maso, ryby, vejce, tuky jako máslo, sádlo, olivový olej apod., zelenina, ovoce, bobule, ořechy a různá semínka. Zapomenout byste měli na obiloviny, luštěniny, cukry a mléčné výrobky.

Low carb dieta je mírnější ketonová dieta

Low carb dieta je založena na sníženém příjmu sacharidů a jejich nahrazení proteiny a tuky stejně jako u keto diety, sacharidy obsažené v některém ovoci jsou ale povolené. Úbytek váhy není ve srovnání s keto dietou tak rychlý.

Low carb dieta není tak přísná, konzumovat můžete i luštěniny, když jednou za čas zhřešíte, není to taková tragédie. Dopřát si můžete maso, mořské plody, vejce, mléko, avokádo i ořechy a semínka, zapomeňte na slazené nápoje, alkohol, sladkosti a ovoce s vysokým podílem sacharidů.

Středomořská dieta je zaměřená na čerstvé produkty

Čerstvá zelenina, ovoce, ryby, olej, ořechy a semena – to je přesně to, na co se můžete těšit při středomořské dietě.  Vyvarovat se naopak musíte sladkostí a všech vysoce zpracovaných jídel včetně masa a zrn.

Úbytek váhy je pozvolný, na druhou stranu jde o jednu z nejudržitelnějších diet, která vede k hubnutí a pomáhá také předcházet srdečním infarktům.

V Dukanově dietě chybí ovoce

Na vysazení sacharidů a zvýšení příjmu bílkovin je založena i Dukanova dieta, která slibuje rychlý úbytek hmotnosti. Ovoce během ní ale nemá na jídelníčku místo, v hubnoucí fázi je třeba navýšit příjem ovesných otrub.

Vypít byste každý den měli minimálně 2 litry tekutin, dopřát si můžete netučná masa, odstředěné mléko a mléčné výrobky, ryby, mořské plody a povolenou zeleninu.

Komerční sdělení

Reklama

Komentáře

Reklama