Reklama

Co omezit ve stravě při vysokém krevním tlaku

1.Především u každého jedince je nutné omezit sůl, protože vztah mezi hypertenzí a zvýšeným příjmem soli je zcela nepochybný. Příjem soli u naší populace povětšině přesahuje 10 g, některé studie jak u nás, tak také v sousedním Německu dokumentují, že průměrný denní příjem soli je asi 13-15 g. V praxi to znamená, že i zdraví jedinci by měli snížit příjem soli asi na polovinu, u hypertoniků by to měla být maximálně třetina dosud konzumované průměrné dávky

Prakticky to znamená, že veškeré pokrmy by se měly spíše nedosolovat. Na omezené solení se dá jednak zvyknout, jednak je možno řadu pokrmů chuťově korigovat používáním vhodného koření, jako např. rozmarýn, libeček, oregano a podobně.

2. S omezením soli souvisí také určitá opatrnost při konzumaci minerálek. Je třeba si všimnout, jaké množství minerálních látek je přítomno, zejména jaký je obsah sodíku, a podle toho pak volit minerálky. V každém případě je vhodnější konzumovat spíše tzv. bezsolutovou vodu, tj. nápoje prakticky bez iontů.

3. S omezením soli (ale také tuku) výrazně souvisí konzumace uzenin. Naprostá většina obsahuje poměrně značné množství soli a dále také nasyceného tuku. Ten je především značnou energetickou zátěží, zejména je ale nevhodný u jedinců, kteří mají mít dietu zaměřenu i antiskleroticky. Je vhodné vědět, že i např. šunka a tzv. dietní párky obsahují povětšině alespoň 20 % tuku. Některé nedietní salámy obsahují až kolem 50 % tuku.

4. V rámci antisklerotické diety je žádoucí nejen omezení uzenin, ale vůbec omezení masa, zejména tzv. červeného. Obsahuje hodně tuku s nasycenými mastnými kyselinami, je proto energeticky hodně bohaté. V rámci diety je vhodné omezit jednak množství tuku s nasycenými mastnými kyselinami, jednak konzumovat potravu celkově energeticky méně náročnou. Místo zmíněného červeného masa je vhodné zařadit tzv. bílé maso, tj. zejména drůbež a ryby. Konkrétně právě ryby jsou většinou velmi vhodné, protože obsahují také tzv. omega 3 mastné kyseliny, které působí antiskleroticky. Doporučuje se, aby týdenní dávka ryb byla alespoň 2 x 200 g.

Reklama

5. V souvislosti s omezením nasycených tuků je ale nutno upozornit, že to neznamená omezit používání kvalitních olejů. Naopak použití olejů s vysokým obsahem mono- a polynenasycených mastných kyselin je vhodné a možno říci přímo nutné. Vždyť například zmíněné omega 3 mastné kyseliny jsou přítomné jen v olejích. Tyto nenasycené mastné kyseliny jsou potřebné pro správné imunitní pochody a také pro správnou činnost mozku. Nutno jen připomenout, že tepelné zpracování ruší dvojné vazby, takže takovýto tepelně zpracovaný pokrm i na vysoce kvalitním oleji svoje nutriční výhody ztrácí, zbývá vlastně jen určitá energetická hodnota tuku.

6.Je nutné také omezit alkohol. V žádném případě nejen není vhodné, ale je přímo nebezpečné pro zhoršení hypertenze, konzumovat pravidelně větší množství alkoholu. V tomto směru je nutné upřesnění kvanta konzumovaného alkoholu. Byla uvedena maximální dávka 60 g čistého alkoholu za den (podle názorů některých odborníků na výživu platné s přihlédnutím k hypertenzi). Řada zpráv z poslední doby však ukazuje, že pravidelná konzumace alkoholu v množství větším než 30 g/den vede u většiny osob k postupnému poškozování mozku, zejména jeho šedé kůry, s následným postupným úbytkem řady funkcí s tím souvisejících. Konkrétně to znamená, že pro většinu lidí lze jako neškodnou dávku považovat např. jen 3 dcl vína, přibližně 2 lahvičky piva po 0,3 litru, či 75 ml 40 % alkoholu. Z hlediska složení alkoholu za nejvhodnější je možno považovat víno, zejména červené. Koncentráty zvyšují riziko rakoviny jícnu a žaludku, při konzumaci piva jsou zase některými autory popisovány zvýšené počty rakoviny tlustého střeva. Mimo popisovaný nepříznivý vliv alkoholu na játra, mozek, či zvýšené riziko vzniku nádorů je na místě si uvědomit, že alkohol je energeticky značně bohatý, zmíněné množství alkoholického nápoje odpovídá z hlediska energie (tj. kalorií) alespoň 3 rohlíkům.

7.K dalším dietním opatřením pro naprostou většinu osob patří omezení celkového příjmu potravy. Většina hypertoniků je buď obézních, nebo mají alespoň nadváhu, proto je nutné omezení celkového energetického příjmu. Prakticky to znamená již výše zmíněné omezení tučného masa, salámů, ale také alkoholu. Většinou je ale také žádoucí omezení celkových sacharidů, zejména tzv. volných cukrů. Znamená to omezit moučná a sladká jídla. Zde je nutno připomenout, že většina oblíbených nápojů, jako Coca-cola, Fanta a podobně, obsahují hodně cukru (například 1 litr Coca-coly má více než 80 g cukru, tj. cca 11 kostek cukru po 7 gramech).

9. Naopak v rámci zaměření diety jak vzhledem k poruše metabolismu sacharidů, tak i z řady jiných důvodů je vhodná konzumace většího množství vlákniny. Konkrétně to znamená více zeleniny a ovoce, z moučných produktů je pak vhodné upřednostnit tmavý chléb, tmavé pečivo, dalamánky a podobně.

U diety při hypertenzi platí, podobně jako u naprosté většiny dalších diet, požadavek, aby dieta byla připravena pro konkrétního jedince podle toho, jakou chorobou trpí, přesněji, jaká rizika se u něho projevují.

Zdroj: Doc. MUDr. Lubomír Kužela, DrCs. a Eva Patlejchová - Dieta při hypertenzi, Nakladatelství Triton
Kniha obsahuje recepty na jídla při hypertenzi

Reklama

Komentáře

Pavel (St, 24. 12. 2008 - 21:12)
Věk 41 let.Mám zvýšený krev.tlak 190/115 po několikátém měření pořád stejný.Před 4roky jsem měl tlak 125/80 tzn.super.Nevím jak je to možný taková změna.
Návštěvník (St, 24. 12. 2008 - 22:12)
To se mi taky stalo,z ideálního tlaku na vysoký.Prý to dělají infekční nemoci.Stačí borelioza.......Každopádně se to musí snižovat léky.Mě dali Lokren.Vy máte tlak fakt hodně vysoký,musíte za doktorem.
Pavle (Čt, 25. 12. 2008 - 09:12)
měl bys taky napsat o ostatních změnách, které se v tvém životě současně se zvýšením tlaku odehrály. Třeba hodnoty hmotnosti, pití alkoholu a pod.
Pavel (So, 27. 12. 2008 - 23:12)
Dnes jsem si měřil tlak 220/119,tak nevím.Nekouřím akorát si dám tak 2-3 piva denně jo mám pivní břicho tzv.panděro.Nejsem obézní měřím 172cm.váha 85kg. Nejsem nemocný teplotu mám 36,2 a jinak se cítím dobře.V pondělí jdu k obvod. doktorce abych nedostal infarkt jako můj kámoš,který taky nic netušil a neměl žádný problémy.
pavle (So, 27. 12. 2008 - 23:12)
to je nadváha jako prase.Nejez tučná jídla a pivčo si dej třeba jedno.
Ona mě zachrání (Ne, 28. 12. 2008 - 16:12)
V pondělí jdu k doktorce,ona mě zachrání,žije věčně.Pořád dokola,pořád dokola.Jenom nevím,kolik generací bude muset ještě žít,aby si lidi uvědomili,že jenom,a jenom pouze oni mají svoje zdraví ve svých rukách.
Pavel (Po, 29. 12. 2008 - 21:12)
Dostal jsem prášky na snížení tlaku moxogamma,tak nevím co to se mnou udělá.Na internetu jsem našel nějaký přístroj pro domácí použití,který snižuje vysoký tlak na základě ozařovaní v nosní dirce.Tento přístroj se nazívá bioquant a má údajně čistit krev.Prosím napište kdo má s tímto přístrojem zkušenosti,jestly je to pravda,že odbourává tuky s krve atd.
Petr (Po, 29. 12. 2008 - 22:12)
Pavle, to si snad děláš srandu. Vysoký tlak se nesníží ozařováním nosní dírky nějakým nesmyslem. Jediná správná cesta je životospráva + redukce nadváhy + léky.
Petře (Út, 30. 12. 2008 - 09:12)
Mrkni se v internetu na ten nesmysl je k tomu i video zadáš jen název.Máš pravdu v tom dodržování životosprávy atd.,ale ne zcela se dá dodržet.Já jsem přestal po 20let.kouřit a jsou to 3roky co nekouřím bez prášků chce to pevný rozhodnutí (vůli).Chci tím říct,že moc dobře vím co je to odříkání.
Vysoký tlak mám genetický (dědičný)po otci.
Petr (Út, 30. 12. 2008 - 09:12)
Správně, vysoký tlak má jednoznačně genetický původ. Ale nelze ho léčit ozařováním nosní dírky.
Pavel (Út, 30. 12. 2008 - 09:12)
Nejsem obézní!Mám jen to pivní břicho, takže vypadám jak těhotná žížala.Četl jsem,že pivní břicho je nebezpečnější (vůči zdraví)než obezita.
Návštěvník (Út, 30. 12. 2008 - 10:12)
Nedá se léčit ani práškama,ale pomáhá to urychlit léčení a to je hodně důležitý ten čas protože dlouhý léčení taky nemusíš přežít.
Pavel (Út, 30. 12. 2008 - 10:12)
Jak to vidím,tak ten přístroj není ještě u nás rozšířený,ale podle toho účinku je to zajímavý.Dám na zkušenosti lidí který to používali.Tento přístroj je u nás v prodeji od roku 2006.
Petře (Út, 30. 12. 2008 - 10:12)
V nemocnici používají na čištění krve zařízení se stejným principem,ale musejí tě napíchnout tzn.že ti hadičkama putuje krev do toho nesmyslnýho přístroje, kde se vyčistí
a jde zpátky.Podívej se raději v internetu na bioquant.cz
Petr (Út, 30. 12. 2008 - 10:12)
Podle popisu se jedná o dialýzu, která je známá asi 50 let. Krev se čistí promýváním přes membránu a ne ozařováním nosní dírky.
Návštěvník (Út, 30. 12. 2008 - 12:12)
Psal jsem ten samý princip tzn.ozařováním laserem akorát přístroj na domácí použití se používá samozřejmě jiným způsobem a to do nosní dirky,kde proteče až 5 litrů krve za 4min.
Petr (Út, 30. 12. 2008 - 13:12)
Pavle a spol., klidně si lečte vysoký krevní tlak ozařováním nosní dírky, je to vaše věc. Mně se osvědčily standardní metody. Hodně úspěchů.
Dana (So, 7. 2. 2009 - 19:02)
Dobrý den ,můj manžel má hodně vysoký krevní tlak,220 na 170.Léčí se s ním už hodně dlouho.cítí se velice dobře,zato mě to hodně znepokojuje!Můžete mi prosím poradit co je na to nejlepší?Děkuji za odpověď!
Návštěvník (So, 7. 2. 2009 - 20:02)
ZHUBNOUT !!! Každé kilo je znát, TK leze dolů spolehlivě!!
Rada je to snadná, ale realizace těžší... poraďte se s odborníkem na výživu
Návštěvník (So, 7. 2. 2009 - 21:02)
Já jsem štíhlá a tlak mám vysoký,takže v tom zhubnutí to nebude.
Laďa (So, 7. 2. 2009 - 21:02)
Dana-s takovým tlakem mě vezla záchranka.Všechno se se mnou točilo,nechápu,jak mu může být dobře.To je nebezpečné.
altreiter"seznam (Út, 24. 3. 2009 - 00:03)
Což takhle zkusit česnek,ten ho snižuje výborně, dále více pohybu - plavání, kolo, zdravou stravu - tlak snižují grepy, banány, avokádo, cpěte se i jablky a jinými přirozenými zdroji vitamínů, ne umělotinami. Olivový olej je výborný, rybí maso - tuňák, makrely... Přihoďte i listovou zeleninu, luštěniny - obsahují lysin a brání vzniku rakoviny - Mudr. Mathias Rath. Omezte tuky, mastné, cukr, alkohol - preferujte červené víno v malém množství 2 - 3 dcl denně. Zelený čaj, černý čaj, Rooibos místo coca-coly. Nepijte light nápoje - obsahují rakovinotvorný aspartam.
Martina (Ne, 10. 5. 2009 - 08:05)
Já jím česnek téměř denně a přesto mám vysoký tlak,z tabletek na tlak mám průjem dá se vůbec snížit tlak tak,aby se nemusely brát?nebo je to už napořád....
luate"atlas.cz (Ne, 10. 5. 2009 - 09:05)
Za 30 let jsem vyzkoušela mnohé. Pomohlo mi až pití ganocafe classic s houbou Reishi.Teď mám tlak výborný.
ab (Ne, 10. 5. 2009 - 12:05)
Co je to výborný a jaký byl předtím? A co jsi všechno vyzkoušel/a/?
luate"atlas.cz (St, 27. 5. 2009 - 06:05)
Asi od 50ti let jsem začala hledat pomoc v doplňcích stravy. Nejdříve v lékárně (vitaminy, bylinky, ženšen,..),pak přírodní produkty z Californie. V roce 2000 mi kamarádka poradila Alveo. Velmi pomohlo mě (brochitida, klouby, zažívání, imunita ) i mým vnoučatům s častými záněty průdušek.Vysoký tlak jsem vždy měla i při lécích kolem 190/100. Když jsem začala pít Alveo, tlak se mi ustálil na 165/85. Když jsem v loňském roce začala pít kávu a čaj s Reishi, nestačila jsem se divit. Tlak mi klesl na 110/62 (i méně), takže mi lékař vzal lék od tlaku (Diacordin)s tím, žedalší dva budeme řešit postupně. Nyní mám tlak v průměru 135/75.Teď zrovna mám 136/65. Hezký den všem
Dusan (St, 13. 1. 2010 - 23:01)
Asi od 50ti let jsem začala...A vodkud mate tu Reishi, kde ji kupujete? Jak delate tu kavu?
(Čt, 14. 1. 2010 - 10:01)
A vodkud mate tu Reishi, kde...omezit výrazně sůl, pokud si zvyknem, téměř nesolit
Eva (Čt, 14. 1. 2010 - 11:01)
Mně pomohly lymfodrenáže. Teď mám ukázkový tlak.
Josef (St, 28. 4. 2010 - 15:04)
Já jsem štíhlá a tlak...Ten tlak může být způsoben cholesterolem, špatnou krví a tak. Taky jsem měl podobné obtíže, bral jsem 12 prášků každý den. Slyšel jsem o přístroji bioquant a sehnal jsem si ho na půjčení na 4 měsíce. Zatím se zdá že to funguje, tlak už mám ne 160/105, ale už druhý týden 130/92. Doktorka byla docela překvapená a sundala mi prášky na polovic. Jsem spokojenej a uvažuju o koupi. Ale je to dost drahá věcička. Tak uvdím.
Adam (Út, 11. 2. 2014 - 20:02)
Já jsem štíhlá a tlak...i štíhlí lidé mohou mít zanesené tepny
josef (Čt, 22. 12. 2016 - 17:12)
Ten tlak může být... prosím kde kupuje
YvonaG (Út, 25. 5. 2021 - 18:05)
Když se člověk cpe takovými "zdravými pochoutkami" tak nemůže čekat, že bude jako proutek a mít tlak v pořádku :) Člověk by se měl o sebe více zajímat.
Reklama