Reklama

Složení potravy z něho dělá neposedu

Jedna studie univerzity v Southamptonu potvrdila domněnku, že složení potravy může vyvolat hyperaktivitu. Britští vědci podávali 277 dětem barvené potraviny a nápoje konzervované kyselinou benzoovou. Hyperaktivita se pokaždé zvýšila; bylo jedno, zda byla před tím diagnostikována nebo ne. Vědci vyhodnocují tuto skutečnost proto, že potravinové přísady samy o sobě jsou rizikovým faktorem pro hyperaktivitu.

Vylučte tedy z jídelního lístku všechny potraviny s vysokým obsahem barviv a konzervačních látek (údaje musejí být na obalech). Zvláště nebezpečné jsou kyselina benzoová, kysličník siřičitý, kyselina propionová a nitráty jako tartracin (E102) a canthaxantin (El6l). Barvicí přírodní látky, jako je černý bez, mrkev nebo červená řepa se nepočítají mezi barviva, ale jsou to barvicí potraviny. Vitamin C, riboflavin a beta-karoten můžeme použít jako jednostupňový konzervační a barvicí prostředek.

Problém fosfátů
O fosfátových solích se začalo diskutovat v 80. letech minulého stol jako o aktivátorech hyperaktivity. Fosfor je součástí adenosin - {o.^l které v lidském těle fungují jako nositelé energie - a tak se zdála logica myšlenka, že příliš mnoho fosforu, u lidí kteří jsou na tuto látku citliví, může vést k roztěkanosti. Především syntetické fosfáty z hotové stravy, na jejichž konci je dysbalance mozkových transportních látek, vedou k nesnášenlivosti. Z dnešního pohledu jsou obě tyto teze sporné.

Nicméně strava jen s nepatrným obsahem fosfátů podporuje průběh léčení stávajícího syndromu hyperaktivity. V přírodních potravinách je fosfátů méně, ale měli bychom si všimnout spíš fosforových sloučenin, které přidáváme do stravy dodatečně, a které fosfáty dodatečně vytvoří (mj. jako kyselící prostředky, tavicí sůl, želírovací prostředky). Takové prostředky najdeme v průmyslově zpracovaných jogurtech, pudingu, tavených sýrech, tvarohu, umělých smetanách do kávy a v salámech, v nápojích jako kola, nebo kakao. Často nejsou fosfáty jednotlivě jmenovány, nýbrž uváděny pod zkratkami, nebo číselnými kódy. Nejčastěji užívané fosfáty jsou: E338, E339, E340, E341, E450, E451, E452, E541, E1412, E1413.

Zdroj: Jorg Zittlau - Jak se léčit vhodnou stravou, nakladatelství Computerpress

Reklama

Reklama

Komentáře

Reklama