Reklama

Odlehčete tělo frutariánstvím

Mezi nejpřísnější formy životního stylu z pohledu dovolené stravy patří frutariánství. Vyznavači této formy výživy se stravují výlučně dužnatým, šťavnatým ovocem, ořechy, semeny a některými druhy zeleniny. V jídelníčku u nich nenajdeme obiloviny a veškeré živočišné produkty.

Frutariány se často stávají lidé, kteří dříve praktikovali syrovou či veganskou stravu, která z velké části ovoce zahrnuje. Za přechodem k tomuto životnímu stylu se však často skrývají také zdravotní, etické, náboženské, kulturní nebo ekonomické důvody s ohledem na životní prostředí.

Z dlouhodobého hlediska je frutariánství pro kvalitní život nevhodné. Tělu se nedostávají bílkoviny, minerální látky a prospěšné tuky. Naopak se zvyšuje příjem fruktózy, která negativně působí na slinivku břišní a přispívá k cukrovce. Z pohledu detoxikace lze ovšem frutariánskou stravu krátkodobě vyzkoušet. Mezi hlavní klady patří psychický pocit lehkosti, zlepšení dýchacího systému a fyzického zdraví včetně rychlejšího hojení ran.

Vyzkoušejte například džusy, ovocné smoothie, saláty nebo různé druhy nesolených oříšků. Zkusit můžete i naklíčená semena čočky, munga nebo řeřichy. Tyto klíčky obsahují velké množství enzymů, esenciálních aminokyselin a velkou dávku vitaminu C.

Tip na ananasové smoothie s mátou: 1 ananas, 2 pomeranče, 1 grep, čerstvá máta, čerstvý zázvor. Ovoce odšťavníme a všechny ingredience rozmixujeme najemno.

Reklama

Zdroj: Generica

Reklama

Komentáře

alien (Čt, 14. 5. 2015 - 09:05)
Nechápu, proč by frutariánství mělo být z dlouhodobějšího hlediska "nekvalitní pro život". Nic z toho, co bylo vyjmenováno, při tomhle stylu stravování chybět nemusí, vlastně myslím, že je všeho prospěšnýho v této stravě víc než v té klasické. Janže to by se museli autoři některých článků o téma fakt zajímat a nepsat je podle pár výcuců z internetu. Akorát takhle v lidech vzbuzují pocit, že jde o nějakou šílenost.
Reklama